2021-2022 eCHAT Schedule

Covid - 19 Contingency Plan - In the event that we are forced to transition to online classes at any point in the school year due to a government mandate, eCHAT classes will continue to be held following the schedule below, unless otherwise noted on their class descriptions.  In the event of an isolated week online due to Covid exposure, all classes will meet online for that week.

Note:  The last 3-5 minutes of each period will be used for passing time to the next class.

Wednesday eCHAT Schedule 

Note:  For the fall semester the Wednesday classes will be combined and will follow the 5/6th grade schedule.

Grade
eCHAT
 1st Period

9:00 - 10:00
eCHAT
 2nd Period

10:00 - 11:00
11:00 - 11:30
eCHAT
 3rdPeriod

11:30 - 12:30
eCHAT
 4th Period

12:30 - 1:30
3-4

Spanish
Christina Sluka
Room 204

5-Week Elective
Tutors Vary
Room 204

L
u
n
c
h

Gym
Sarah Nelson
Gym

STEM Challenge
Lisa Berscheid
Clubhouse

5-6

5-Week Elective
Tutors Vary
Room 204

Spanish
Christina Sluka
Room 204

STEM Challenge
Lisa Berscheid
Clubhouse

Gym
Sarah Nelson
Gym




Thursday eCHAT Schedule 

Grade
eCHAT
 1st Period

9:00 - 10:00 am

eCHAT
 2nd
 Period

10:00 -
10:45 am

eCHAT
3rd Period

10:45-
11:30 am

11:30 - 12:00 pm
eCHAT
 4th Period

12:00-
12:45 pm

eCHAT
 5th Period

12:45-
1:45 pm

eCHAT
 6th Period

1:45-
2:45 pm

eCHAT
 7th Period

2:45-
3:30 pm

K

Kindergarten
Enrichment
 
Lisa Berscheid
Room 203

Language
Adventures

 Bonita
Jerome
 Room 203

Gym
Michael
Nelson
(11:30 -
12:15)
Gym

L
u
n
c
h

Hands on
Science
 
Lisa Berscheid
Room 203

 
1

Gym
Michael
Nelson
(9:00 - 9:45)
Gym

1st Grade
 
Christina Sluka
(9:45 - 1:45)
Room 205

L
u
n
c
h

1st Grade
 
Christina Sluka
(9:45 - 1:45)
Room 205

Spanish and Music
 
Christina Sluka

Room 205

2

2nd Grade
 
Joni Mockler
(9:45 - 1:45)
Rooms 204

2nd Grade
 
Joni Mockler
(9:45 - 1:45)
Rooms 204

 
3-4

Writing
 Bonita Jerome
Room
103

Grace
Notes
Andrea
Orem
Worship
Center

Gym
Michael
Nelson
Gym

L
u
n
c
h

Math
Enrich-
ment
 Lisa
Berscheid
Room
Youth #3

Art
 Kara Hammond
Room
101

Art
 Kara Hammond
Room
101

Karate
 Peter
Sterling
Gym

Science
 Laura Kirkwold
Room
110

Science
 Laura Kirkwold
Room
110

Writing
 Bonita Jerome

Room
103

5-6

Science
 Sarah Schultz
Room
101

Gym
Michael
Nelson
Gym

Math
Enrich-
ment
 Lisa
Berscheid
Room
105

Grace
Notes
Andrea
Orem
Worship
Center

Science
 Sarah Schultz
Room
109

Art
  Andrea Merboth
Room
Youth #3

Writing
 Laura
Johnson
Room
106

American
History

 Sonja
Hettinga
Room 111

Art
  Andrea Merboth
Room
Youth #3

Writing
 Laura
Johnson
Room
109